Latarnia morska w Gąskach
Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana w czasie zimy na przełomie 1877/78r., mierzy 50,2 m. wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 m. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej- co daje około 36 kilometrów. Jest udostępniona turystom do zwiedzania. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach.
Przystań rybacka w Unieście
Przystań rybaków morskich jest często odwiedzana przez turystów. Tu można kupić ryby prosto z morza lub świeżo wędzone węgorze, łososie, halibuty, śledzie i inne ryby. Przybysze z głębi kraju z zainteresowaniem przyglądają się pracy rybaków na łodziach i w sieciarniach.
Przystań rybacka w Chłopach
Przystań rybacka jest często odwiedzana przez letników pragnących zjeść rybę prosto z morza. Nie brakuje też smacznych ryb morskich wędzonych i smażonych na miejscu.
Nadmorski szlak rowerowy – czerwone oznakowanie- 45 km długości
Trasa: Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica – Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowo
Szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego. Wzdłuż trasy znajduje się wiele zabytków oraz pomników przyrody .
Warto zobaczyć:
Latarnia w Gąskach,wybudowana w latach 1876-1877- otwarta dla turystów.
Gotycki Kościół Odrodzenia z XIX wieku w Sarbinowie z wieża wybudowaną z podstawą w kształcie ośmiokąta.
Miejscowość Chłopy z unikalnym budownictwem o konstrukcji szachulcowej.
Szlak pieszy:
Szlak nadmorski -czerwone oznakowanie-39 km długości
Trasa: Pleśna – Gąski latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki
Część międzynarodowego szlaku z początkiem we Francji. Biegnie wzdłuż nadmorskich miejscowości.
Atrakcje na Jeziorze Jamno
Całe jezioro znajduje się w Gminie Mielno.
Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem. Ujście kanału podczas sztormów jest często zasypywane. Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są: leszcz, sandacz, węgorz europejski. Pozostałymi gatunkami ryb występującymi w jeziorze są: szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna. W
Jamnie występuje minóg rzeczny, który jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce
Latem na jeziorze Jamno znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego mających w swojej ofercie wypożyczenie:
- rowerów wodnych,
- łodzi wiosłowych,
- motorówek.
Wędkowanie w Mielnie
Amatorzy wędkowania mogą wykupić specjalne zezwolenia w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie. Upoważniają one do wędkowania na spining oraz na dwie wędki na obszarze jeziora Jamno.